Sármellék mellett vezetett el utam. Jó barátom Laci felhívta a figyelmemet a volt orosz laktanyára. Természetesen nem kellett unszolnia, megnéztük.
A kapunál a FlyBalaton köszöntő táblája fogadott, mivelhogy a volt katonai reptér egy részét hasznosították, a reptér és néhány cég üzemel a volt laktanya területén. Az épületeket kifosztották, megrongálták, és a természet is kezdi visszavenni azt, ami az övé. Jelentem, nem minden cserépkályhát sikerült lebontani és elvinni, 1-2 ép maradt, viszont a fürdőkádak mind hiányoztak…
Végeztem egy pici kutatást az interneten, hogy mégis tisztában legyek a terület nagyságával, hasznosításával, és mint megtudtam: a terület kármentesítésével. Szóval néhány sivár adat: 380 hektár alapterület, 177 épület és 40 repülőgép-fedezék. A szovjet hadsereg 1991-ben vonult ki a területről, amely jelenleg Sármellék és Zalavár tulajdonában van, és meglehetősen nagy környezetszennyezést hagytak maguk után. A talaj fertőzött kerozinnal, gázolajjal. Persze ezen nem lepődök meg, a környezet megóvása sajnos soha nem volt elsődleges szempont...
A kármentesítésről: (forrás: zaol.hu)
„Az túlzás volt, hogy meglehetett gyújtani a vödör tartalmát, de komoly veszélyt jelentett a Kis-Balatonra is - mondja Szabó Vendel. - A repteret résfallal lehatárolták és a falu kútjait kitisztították, a környezetvédelmi hatóság pedig 2002-ben a tulajdonos önkormányzatokat kötelezte a repülőtéren belüli teljes mentesítésre is - teszi hozzá.
A 2004-es felmérés szerint gázolaj, kerozin, benzin szennyezte a talajt és a vizeket, ez közel 40 hektárt érint.
- Legalább 275 ezer köbméter földet kell megmozgatni, és még az új terminál alól is el kell távolítani a szennyezést - árulja el Horváth Tibor.”
Egy 2011. december 7-dikei cikk szerint (forrás zaol.hu) a kármentesítés elkezdődött, és 2015-ig be is fejezik.
A laktanyáról készült képeim (a teljes képernyőhöz nyomd le az F11-es billentyűt):
A régi elhagyatott helyeken mindig megragad a hely szelleme, gondolataim repkednek, milyen is lehetett az akkor az élet. Találtam egy facebook-os galériát, régi képekkel. (link itt.)
Sőt, egy orosz fórumot is (link itt), ahol fellelhető pár régi kép főleg veteránok akkori csoportképei, de találhatunk magyar szövegű! fényképes újságrészleteket is.