Nyílt levél fényképészekhez, fotósokhoz
Kedves fényképész barátaim,
Sajnálattal tapasztaljuk, hogy az internet telis-tele van magamutogató „photography”-val, „foto”- és „fotó”-val, olyan lelkes amatőrök képeivel, ami a minimum elvárható szintet sem érik el. Az önjelölt „fotografi”-k vannak túlerőben az igazi értéket képviselőkkel szemben, legalább is darabszámban. Születnek egymás után az ezzel a jelenséggel foglalkozó blogbejegyzések, mint például ez itt. Nap-nap után olvasok képek alatt felháborodott hozzászólásokat, hogy: „ …ez messze van a photography-tól!”.
Nekem úgy tűnik, a szó jelentése megváltozott. Megváltoztatta a mai világ. Én ezt önkényes nyelvújításnak élem meg. Ezt a szót sajnálatos módon, ezzel a jelentéssel ruháztam fel: „Én fényképeztem!” Nevezhetnénk ezt beletörődésnek is, pedig nem az. Ez szelektálás.
A mai világban a közösségi élet tolódik el a személyes kontaktusok irányából az internet világába. Gombamód szaporodnak a közösségi oldalak, ahol a felhasználók nem csak szöveggel, képekkel is kommunikálnak. Barátaik, ismerőseik örömén és biztatásán felbuzdulva mutatják meg magukat, munkáikat. Manapság úgy tűnik, az igazi ’fotografi’ az, aki nem írja nagybetűkkel a neve után, akinek képei magukért beszélnek, vagy az, akinek a neve annyira benne leledzik a köztudatban, hogy egy rosszabb képe láttán sem vitatja senki tudását. Viszont nem értek egyet azokkal, akik egy rossz kép és ’fotografi’ felirat láttán felhergelik magukat, és sok amatőr kedvét elveszik a fényképezéstől, mert nyers stílusban kommunikálnak a képek alá az interneten. A mondanivalóval egyet értek, a stílussal nem. A fényképezés mindenkié, mindenki azt és úgy alkot, ahogyan szeretne. (Persze nem mindegy, milyen fórumon mutogatja képeit, és milyen megtévesztő valóságot állít magáról.)
Az élet teli van megtévesztésekkel, az akciós termék a boltok polcain nem is annyira akciósak, mint hirdetik. Az új autó a szalonban lehet nem is olyan kényelmes és tágas, mint ahogy reklámozzák. Az a fotócikk, amiről pozitív tesztet és kritikát írtak egyes szaklapok, lehet nem is annyira minőségi és jó, stb… Ebben a világban lavírozva pedig nem minden photograpy takar elegendő értéket.
U.i.: azon fényképészektől és fotósoktól, és természetesen amatőröktől, akik képeik és munkájuk alapján megfelelő szaktudásról adnak számot, soha sem vitattam a photograpy használatát, viszont rájuk nézve kellemetlen ez a trend. Megfelelő szintű munkákkal ki is tűnnek a tömegből, megkülönböztetve magukat a ’fotografiktól’.
Baráti Üdvözlettel:
Horváth Zoltán